Tarihçe

Kültür Hizmetleri Şube Müdürlüğü, mühendislik eğitiminin ağırlıklı olduğu İTÜ’de kültürel ve sosyal etkinliklerin organize edilmesi ve öğrencilerin aktif katılımlarıyla kişisel yeteneklerini bilimsel bir ortamda geliştirmeleri amacıyla 22.11.1987 de Kültür ve Sanat Birliği adıyla kurulmuştur. 15.12.2016 tarihli Senato kararı ile Kültür ve Sanat Birliğinin ismi Kültür Hizmetleri Şube Müdürlüğü olarak değiştirilip Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlanmıştır. Özel yönetmeliği çerçevesinde, öğrenciler tarafından kurulan kulüpler kendi alanında başarılı sanatçı ve uzmanlar tarafından gerektiğinde yönlendirilmekte ve desteklenmektedir. 15.12.2016 tarihli senato kararı ile İTÜ Kulüpler Birliği kurulmuş ve Kültür Hizmetleri Şube Müdürlüğüne bağlanmıştır. İTÜ Kulüpler Birliği’ne bağlı kulüplere, İTÜ öğrencileri serbestçe üye olmakta ve tüm olanaklardan yararlanmaktadır. Kültür Hizmetleri Şube Müdürlüğü binası, İTÜ Ayazağa Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi arkasında yer almaktadır. İki katlı binada konferans, sempozyum, panel, görsel ve işitsel tüm etkinliklerin düzenlenmesine elverişli;

380 kişilik Büyük Toplantı Salonu,

90 kişilik Küçük Salon,

Kulüp odaları,

Sergi alanları,

ve toplantı odaları ile üyelerine hizmet vermektedir.

MİSYON

Üniversite öğrencilerinin mesleki yeteneklerinin yanısıra özgür düşünme yeteneklerinin gelişmesi de hayatta başarıya giden yolda zorunludur. Bu nedenle; gençlerin, zamanlarının değerlendirilmesi ve enerji yükünün olumlu bir yaratıcılığa yönelmesinde sanatsal, kültürel ve düşünsel etkinlikler de önemli yer tutmaktadır. İTÜ Kültür Hizmetleri Şube Müdürlüğü çatısı altında öğrencilerin sosyal ilişkileri kuvvetli, global bir bakış açısına sahip, bilimsel ve analitik düşünebilen bireyler olarak yetişebilmesi için öğrenci kulüpleri kurdurmakta ve bu yönde etkinlikleri desteklemektedir.

VİZYON

Kültür ve sanat alanında etkinlik gösteren Kültür – Sanat – Düşünce Kulüplerinin hazırladığı ve sunduğu çalışmalarla öğrencilerin bilimin yanısıra sanatı da farklı boyutlarda algılamalarına ve hayata geçirmelerine olanak TANIMAK; Mesleki alanda etkinlik gösteren Uzmanlık Kulüplerinin organize ettiği ve konularında uzman ve lider kuruluşlardan temsilcilerin katıldığı sempozyum, yaz okulları gibi aktiviteler ile öğrencilerin mesleki bilgi birikimine katkıda bulunmaktır. Özel yönetmeliği çerçevesinde, öğrenciler tarafından kurulan kulüpler kendi alanında başarılı sanatçı ve uzmanlar tarafından gerektiğinde yönlendirilmekte ve desteklenmektedir. İTÜ Kulüpler Birliği’ne bağlı kulüplere, İTÜ öğrencileri serbestçe üye olmakta ve tüm olanaklardan yararlanmaktadır.